Kur’an’da Güven ve Huzur İle İlgili Ayetler-2

Kur’an’da Güven ve Huzur İle İlgili Ayetler-2

Kur’an’da Güven ve Huzur İle İlgili Ayetler. Kur’an’da Güven ve Huzur Nasıl Anlatılıyor? Kur’an’da Güven ve Huzur Hakkında Ayetler. Güven ve Huzur İle İlgili Ayetler Nelerdir?Kur’an’da Güven ve Huzur İle İlgili Ayetler. Kur’an’da Güven ve Huzur Nasıl Anlatılıyor? Kur’an’da Güven ve Huzur Hakkında Ayetler. Güven ve Huzur İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Kur’an-ı Kerimde Güven, Güvence, Emniyet ve Huzur İle İlgili Birçok Ayet Bulunmaktadır. Bunlardan Bir Kısmını Sizler İçin Aşağıda Bir Araya Topladık.

Besmele - Bismillahirrahmanirrahim

—–   6 – Enam Suresi – Ayet 82 (Mushaf Sırası: 6 – Nüzul Sırası: 55 – Alfabetik: 20)   —–

اَلَّذٖينَ اٰمَنُوا وَلَمْ يَلْبِسُوا اٖيمَانَهُمْ بِظُلْمٍ اُولٰئِكَ لَهُمُ الْاَمْنُ وَهُمْ مُهْتَدُونَ

(Diyanet Meali – 6.82) İman edip de imanlarına zulmü (şirki) bulaştırmayanlar var ya; işte güven onların hakkıdır. Doğru yolu bulmuş olanlar da onlardır.

—–   8 – Enfal Suresi – Ayet 2 (Mushaf Sırası: 8 – Nüzul Sırası: 88 – Alfabetik: 22)   —–

اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذٖينَ اِذَا ذُكِرَ اللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَاِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ اٰيَاتُهُ زَادَتْهُمْ اٖيمَانًا وَعَلٰى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ

(Diyanet Meali – 8.2) Mü’minler ancak o kimselerdir ki; Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. O’nun âyetleri kendilerine okunduğu zaman (bu) onların imanlarını artırır. Onlar sadece Rablerine tevekkül ederler.

—–   8 – Enfal Suresi – Ayet 11 (Mushaf Sırası: 8 – Nüzul Sırası: 88 – Alfabetik: 22)   —–

اِذْ يُغَشّٖيكُمُ النُّعَاسَ اَمَنَةً مِنْهُ وَيُنَزِّلُ عَلَيْكُمْ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً لِيُطَهِّرَكُمْ بِهٖ وَيُذْهِبَ عَنْكُمْ رِجْزَ الشَّيْطَانِ وَلِيَرْبِطَ عَلٰى قُلُوبِكُمْ وَيُثَبِّتَ بِهِ الْاَقْدَامَ

(Diyanet Meali – 8.11) Hani (Allah) kendi tarafından bir güvenlik olarak sizi hafif bir uykuya daldırıyor; sizi temizlemek, sizden şeytanın vesvesesini gidermek, kalplerinizi pekiştirmek ve ayaklarınızı sağlam bastırmak için üzerinize gökten yağmur yağdırıyordu.

—–   8 – Enfal Suresi – Ayet 49 (Mushaf Sırası: 8 – Nüzul Sırası: 88 – Alfabetik: 22)   —–

اِذْ يَقُولُ الْمُنَافِقُونَ وَالَّذٖينَ فٖى قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ غَرَّ هٰؤُلَاءِ دٖينُهُمْ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِ فَاِنَّ اللّٰهَ عَزٖيزٌ حَكٖيمٌ

(Diyanet Meali – 8.49) Hani münafıklar ve kalplerinde hastalık bulunan kimseler, “Bunları dinleri aldatmış” diyorlardı. Hâlbuki kim Allah’a tevekkül ederse, hiç şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
 
—–   8 – Enfal Suresi – Ayet 61 (Mushaf Sırası: 8 – Nüzul Sırası: 88 – Alfabetik: 22)   —–

وَاِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِ اِنَّهُ هُوَ السَّمٖيعُ الْعَلٖيمُ

(Diyanet Meali – 8.61) Eğer onlar barışa yanaşırlarsa, sen de ona yanaş ve Allah’a tevekkül et. Çünkü O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.
 
—–   8 – Enfal Suresi – Ayet 64 (Mushaf Sırası: 8 – Nüzul Sırası: 88 – Alfabetik: 22)   —–

يَا اَيُّهَا النَّبِىُّ حَسْبُكَ اللّٰهُ وَمَنِ اتَّبَعَكَ مِنَ الْمُؤْمِنٖينَ

(Diyanet Meali – 8.64) Ey Peygamber! Sana ve sana tabi olan mü’minlere Allah yeter.

—–   9 – Tevbe Suresi – Ayet 6 (Mushaf Sırası: 9 – Nüzul Sırası: 113 – Alfabetik: 104)   —–

وَاِنْ اَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكٖينَ اسْتَجَارَكَ فَاَجِرْهُ حَتّٰى يَسْمَعَ كَلَامَ اللّٰهِ ثُمَّ اَبْلِغْهُ مَاْمَنَهُ ذٰلِكَ بِاَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَعْلَمُونَ

(Diyanet Meali – 9.6) Eğer Allah’a ortak koşanlardan biri senden sığınma talebinde bulunursa, Allah’ın kelâmını işitebilmesi için ona sığınma hakkı tanı. Sonra da onu güven içinde olacağı yere ulaştır. Bu, onların bilmeyen bir kavim olmaları sebebiyledir.
 
—–   9 – Tevbe Suresi – Ayet 25 (Mushaf Sırası: 9 – Nüzul Sırası: 113 – Alfabetik: 104)   —–

لَقَدْ نَصَرَكُمُ اللّٰهُ فٖى مَوَاطِنَ كَثٖيرَةٍ وَيَوْمَ حُنَيْنٍ اِذْ اَعْجَبَتْكُمْ كَثْرَتُكُمْ فَلَمْ تُغْنِ عَنْكُمْ شَيْپًا وَضَاقَتْ عَلَيْكُمُ الْاَرْضُ بِمَا رَحُبَتْ ثُمَّ وَلَّيْتُمْ مُدْبِرٖينَ

(Diyanet Meali – 9.25) Andolsun, Allah birçok yerde ve Huneyn savaşı gününde size yardım etmiştir. Hani, çokluğunuz size kendinizi beğendirmiş, fakat (bu çokluk) size hiçbir yarar sağlamamış, yeryüzü bütün genişliğine rağmen size dar gelmişti. Nihayet (bozularak) gerisin geriye dönüp kaçmıştınız.
 
—–   9 – Tevbe Suresi – Ayet 26 (Mushaf Sırası: 9 – Nüzul Sırası: 113 – Alfabetik: 104)   —–

ثُمَّ اَنْزَلَ اللّٰهُ سَكٖينَتَهُ عَلٰى رَسُولِهٖ وَعَلَى الْمُؤْمِنٖينَ وَاَنْزَلَ جُنُودًا لَمْ تَرَوْهَا وَعذَّبَ الَّذٖينَ كَفَرُوا وَذٰلِكَ جَزَاءُ الْكَافِرٖينَ

(Diyanet Meali – 9.26) Sonra Allah, Resûlü ile mü’minler üzerine kendi katından güven duygusu ve huzur indirdi. Bir de sizin göremediğiniz ordular indirdi ve inkâr edenlere azap verdi. İşte bu, inkârcıların cezasıdır.
 
—–   9 – Tevbe Suresi – Ayet 51 (Mushaf Sırası: 9 – Nüzul Sırası: 113 – Alfabetik: 104)   —–

قُلْ لَنْ يُصٖيبَنَا اِلَّا مَا كَتَبَ اللّٰهُ لَنَا هُوَ مَوْلٰینَا وَعَلَى اللّٰهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

(Diyanet Meali – 9.51) De ki: “Bizim başımıza ancak, Allah’ın bizim için yazdığı şeyler gelir. O, bizim yardımcımızdır. Öyleyse mü’minler, yalnız Allah’a güvensinler.”
 
—–   9 – Tevbe Suresi – Ayet 103 (Mushaf Sırası: 9 – Nüzul Sırası: 113 – Alfabetik: 104)   —–

خُذْ مِنْ اَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكّٖيهِمْ بِهَا وَصَلِّ عَلَيْهِمْ اِنَّ صَلٰوتَكَ سَكَنٌ لَهُمْ وَاللّٰهُ سَمٖيعٌ عَلٖيمٌ

(Diyanet Meali – 9.103) Onların mallarından, onları kendisiyle arındıracağın ve temizleyeceğin bir sadaka (zekât) al ve onlara dua et. Çünkü senin duan onlar için sükûnettir (Onların kalplerini yatıştırır.) Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

—–   9 – Tevbe Suresi – Ayet 129 (Mushaf Sırası: 9 – Nüzul Sırası: 113 – Alfabetik: 104)   —–

فَاِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِىَ اللّٰهُ لَا اِلٰهَ اِلَّا هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظٖيمِ

(Diyanet Meali – 9.129) Eğer yüz çevirirlerse de ki: “Bana Allah yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. Ben ancak O’na tevekkül ettim. O, yüce Arş’ın sahibidir.”

—–   10 – Yunus Suresi – Ayet 85 (Mushaf Sırası: 10 – Nüzul Sırası: 51 – Alfabetik: 109)   —–

فَقَالُوا عَلَى اللّٰهِ تَوَكَّلْنَا رَبَّنَا لَا تَجْعَلْنَا فِتْنَةً لِلْقَوْمِ الظَّالِمٖينَ

(Diyanet Meali – 10.85) Onlar da şöyle dediler: “Biz yalnız Allah’a tevekkül ettik. Ey Rabbimiz, bizi zalimler topluluğunun baskı ve şiddetine maruz bırakma!”

—–   11 – Hud Suresi – Ayet 56 (Mushaf Sırası: 11 – Nüzul Sırası: 52 – Alfabetik: 38)   —–

اِنّٖى تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّٰهِ رَبّٖى وَرَبِّكُمْ مَا مِنْ دَابَّةٍ اِلَّا هُوَ اٰخِذٌ بِنَاصِيَتِهَا اِنَّ رَبّٖى عَلٰى صِرَاطٍ مُسْتَقٖيمٍ

(Diyanet Meali – 11.56) “İşte ben, hem benim, hem sizin Rabbiniz olan Allah’a dayandım. Yeryüzünde bulunan hiçbir canlı yoktur ki, Allah, onun perçeminden tutmuş olmasın.  Şüphesiz Rabbim dosdoğru bir yol üzerindedir.”

—–   11 – Hud Suresi – Ayet 123 (Mushaf Sırası: 11 – Nüzul Sırası: 52 – Alfabetik: 38)   —–

وَلِلّٰهِ غَيْبُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضِ وَاِلَيْهِ يُرْجَعُ الْاَمْرُ كُلُّهُ فَاعْبُدْهُ وَتَوَكَّلْ عَلَيْهِ وَمَا رَبُّكَ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

(Diyanet Meali – 11.123) Göklerin ve yerin gaybını bilmek Allah’a mahsustur. Bütün işler O’na döndürülür. Öyle ise O’na kulluk et ve O’na tevekkül et. Rabbin yaptıklarınızdan habersiz değildir.

Kur’an’da Güven ve Huzur İle İlgili Ayetler-1.Bölüm İçin Tıklayın

Konularına Göre Kur’an’dan Ayetler İçin Tıklayın

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 539 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir