2016 Miraç Kandili Ne Zaman?

2016 Miraç Kandili Ne Zaman?

2016 Miraç Kandili Ne Zaman? Miraç Kandili Nedir? Miraç Kandilini Nasıl Değerlendirmeliyiz? Miraç Kandilinde Neler Yapılabilir? 2016 Dini Günler Takvimi. www.zamanbitiyor.com2016 Miraç Kandili Ne Zaman? Miraç Kandili Nedir? Miraç Kandilini Nasıl Değerlendirmeliyiz?  Miraç Kandilinde Neler Yapılabilir? 2016 Dini Günler Takvimi. www.zamanbitiyor.com

Miraç Kandili, Peygamber Efendimiz’in Allah’ın huzuruna yükseltilmesine binaen her sene Recep ayının 27. gecesi kutlanan mübarek gecedir. 2016 Miraç Kandili 03 Mayıs 2016 Salı günü idrak edilecek? Peki Miraç olayı tam olarak nedir? Mirac ne manaya geliyor? Miraç Kandili’ini nasıl değerlendirebiliriz? Miraç Kandili’nde yapılabilecek ibadetler, dualar nelerdir? İşte Miraç Kandili ve Miraç olayı hakkında bilmek istedikleriniz ve Mirac Kandili’nde neler yapabileceğimiz…

Miraç Kandili Nedir?

Arapça’da merdiven, yukarı çıkmak, yükselmek anlamlarını dile getirir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’ in göge yükselerek Allah’ın huzuruna kabul edilmesi olayıdır. Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Peygamberimiz (s.a.s) Mescidül – Haram’dan Beytü’l-Makdis’e (Kudüs) götürülür. Kur’an’ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında “İsra” adını alır. İkinci aşamayı ise Peygamberimiz (s.a.s)’in Beytü’l-Makdis’ten Allah’a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur’an’da anılmaz, ama çok sayıdaki hadiste ayrıntılı biçimde anlatılır.

Miraç Kandili, hadislerde verilen bilgiye göre Peygamberimiz (s.a.s), Kâbe’de Hatim’de ya da amcasının kızı Ümmühani binti Ebi Talib’in evinde yatarken Cebrail gelip göğsünü yarar ve kalbini Zemzem ile yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurdu. Burak adlı bineğe bindirilerek Beytü’l-Makdis’e getirildi. Burada Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diger bazı peygamberler tarafından karşılandı. Peygamberimiz (s.a.s) imam olarak diğer peygamberlere namaz kıldırdı. Peygamberimiz (s.a.s), Beytü’l-Makdis’te kurulan bir Mirac’la ve yanında Cebrail olduğu halde göğe yükselmeye başladı. Göğün birinci katında Hz. Adem, ikinci katında Hz. İsa ve Yahya, üçüncü katında Hz. Yusuf, dördüncü katında Hz. Idris, beşinci katında Hz. Harun, altıncı katında Hz. Musa ve yedinci katında Hz. İbrahim ile görüştü. Cebrail ile birlikte yükseliş Sidretü’l-Münteha’ya kadar sürdü. Cebrail, “Buradan bir parmak ucu ileri geçecek olursam yanarım” diyerek Sidretü’l Münteha’da kaldı. Peygamberimiz (s.a.s) buradan itibaren Refref adlı başka bir binekle yükselişini sürdürdü. Bu yükseliş sırasında Cennet ve nimetlerini, Cehennem ve azabını müşahede etti. Sonunda Allah’ın huzuruna kabul edildi. Kendisine ümmetinden Allah’a şirk koşmayanların Cennet’e gireceği müjdelendi, Bakara suresinin son ayetleri verildi ve beş vakit namaz farz kılındı. Yeniden Refref ile Sidretü’l-Münteha’ya, oradan Burak’la Kudüs’e, oradan da Mekke’ye döndürüldü. “Ayetlerimizden bir kısmını göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.” (Isra 17/1) 

Miraç Kandilini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

*Kur’an-ı Kerim okuyarak, *Peygamberimiz ( a.s.m)’in mübarek duası olan Cevşen-ül Kebiri okuyarak, 
*Aile bireyleriyle birlikte günün mana ve ehemmiyeti hakkında sohbet ederek, 
*Allah rızası için namaz kılarak, 
*Hayatımızın geçmiş günleri ve yılları hakkında muhasebe yaparak, 
*Günahlarımızın bagışlanması için Allah’tan af dileyerek, 
*Sevgili Peygamberimize bol bol salât ve selâm okuyarak, 
*Dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua ederek, 
*Hastaları, yaşlıları ziyaret ederek; yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirerek, 
*Eş, dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek, 
*Dargın ve küskünleri barıştırarak, degerlendirebiliriz.

2016 Miraç Kandili Ne Zaman? 2016 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı 2016 dini günler listesi şöyle: 
07 Nisan 2016 Perşembe Regaib Kandili 
08 Nisan 2016 Cuma Üç Ayların Başlangıcı 
03 Mayıs 2016 Salı Miraç Kandili 
21 Mayıs 2016 Cumartesi Berat Kandili 
06 Haziran 2016 Pazartesi Ramazan’ın Başlangıcı 
01 Temmuz 2016 Cuma Kadir Gecesi 
04 Temmuz 2016 Pazartesi Arefe 
05 Temmuz 2016 Salı Ramazan Bayramı (1.Gün) 
06 Temmuz 2016 Çarşamba Ramazan Bayramı (2.Gün) 
07 Temmuz 2016 Perşembe Ramazan Bayramı (3.Gün) 
11 Eylül 2016 Pazar Arefe 
12 Eylül 2016 Pazartesi Kurban Bayramı (1.Gün) 
13 Eylül 2016 Salı Kurban Bayramı (2.Gün) 
14 Eylül 2016 Çarşamba Kurban Bayramı (3.Gün) 
15 Eylül 2016 Perşembe Kurban Bayramı (4.Gün) 
02 Ekim 2016 Pazar Hicri Yılbaşı 
11 Ekim 2016 Salı Aşure Günü 
11 Aralık 2016 Pazar Mevlid Kandili

Bu konularda İlginizi Çekebilir:
»  2016 Miraç Kandili Ne Zaman?
»  İsra ve Miraç Olayı Nasıl Gerçekleşti?
»  Kur’an’da İsra ve Miraç İle İlgili Ayetler
»  Miraçta Peygamberimize Verilen Hediyeler
»  2016 Miraç Kandili Mesajları  
»  Miraç Kandili – Miraç Gecesi 

Merak ettiginiz konularda sayfanın en altındaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakarak bilgi alabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede cevap verilecektir.

Bu Yazı Toplam - 209 - Defa Okundu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir